Ponad trzy tysiące osób wzięło udział w weekendowej akcji edukacyjno-informacyjnej cyklu „EUROFERIE 2014” zorganizowanej przez Komisję Europejską w Zakopanem. Turyści oraz mieszkańcy spędzili ten czas na zabawie, konkursach a także poznawaniu Unii Europejskiej. Sprawdźmy jak się bawili.
Namiot Komisji Europejskiej gościł przez trzy dni (7-9 lutego) na Gubałówce w Zakopanem. Był konkurs wiedzy o UE, europejskie koło fortuny, quizy dla dzieci i młodzieży, na uczestników czekały nagrody i ciekawe publikacje dotyczące najważniejszych spraw UE. Odwiedzający namiot, za aktywny udział w imprezie dostawali też kupony, wymieniane w mobilnej "Europa Cafe" na gorącą kawę, herbatę lub czekoladę. Najważniejsze jednak, że mogli się przekonać, że Unia Europejska jest bliżej niż myśleli.
„Unia Europejska to nie tylko stolice krajów jak Bruksela, Paryż, czy Warszawa. Nie jest sztuką informowanie o sprawach unijnych gdzieś daleko od ludzi. Wybraliśmy Zakopane, bo tu odpoczywają turyści z całej Polski, ale nie tylko. Tu można spotkać także gości z wielu zakątków świata” tłumaczy Rafał Rudnicki z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
„Cieszę się, że na miejsce akcji EUROFERIE 2014 zostało wybrane Zakopane i stok Gubałówki, skąd roztacza się najpiękniejszy widok na Tatry i nasze miasto. Spotykamy się tutaj w jubileuszowym roku dziesięciolecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Inicjatywa przypomina o tym istotnym wydarzeniu, a ponieważ edukacja najlepiej sprawdza się poprzez zabawę, ferie to dobry czas na przypomnienie o najważniejszych wydarzeniach w tym roku” podsumował akcję burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, honorowy patron akcji.
Czas spędzony na zabawie, rywalizacji w komputerowych symulacjach zjazdów narciarskich, quizach wiedzy o krajach UE dał również wiele możliwości do rozmów na poważne tematy, o tym, czy Polska powinna wchodzić do strefy euro i ilu polskich europosłów zasiada w Parlamencie Europejskim.
„EUROFERIE 2014" to bardzo dobra okazja, aby przybliżyć odwiedzającym działanie Unii Europejskiej. Tyle ważnych decyzji, dotyczących każdego z nas zapada w Brukseli, że trudno być ze wszystkim na bieżąco. Ułatwienia w podejmowaniu pracy w innym kraju UE, nowy program Erasmus+ na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu, zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego – o tym właśnie mówiliśmy w Zakopanem” dodaje Rafał Rudnicki.
Największą atrakcją każdego z trzech dni akcji, był konkurs wiedzy o UE. Wzięło w nim udział w sumie ponad 150 osób, wygrywając plecaki, parasole lub pamięć USB.
„Widać, że bieżące olimpijskie wrażenia oraz zasady sportowej rywalizacji udzieliły się również naszym uczestnikom. Ale nic dziwnego – jesteśmy przecież w zimowej stolicy Polski – miejscu, które może śmiało organizować ważne sportowe (i nie tylko) wydarzenia" - podsumowuje akcję Rafał Rudnicki.